1 червня 2025 року стартував проєкт «Розробка концепції логістичного хабу Львівської агломерації із проведенням комплексного дослідження», що реалізується Асоціацією “Львівська агломерація” за підтримки Ukraine-Moldova American Enterprise Fund (UMAEF), який інвестує в конкурентну економіку для створення потужних, процвітаючих і безпечних можливостей для бізнесу.

Мета ініціативи — сформувати стратегічне бачення створення сучасного логістичного хабу на території Львівської агломерації в районі Скнилова і на суміжних територіях через всебічне дослідження потреб, можливостей і викликів регіону. Проєкт має на меті надати обґрунтовані рекомендації для ефективної реалізації цієї інфраструктурної ідеї.
Перспектива розвитку логістичного хабу пов’язана з початком інтеграції залізничної системи України в транспортну систему ЄС. Вона передбачає будівництво і реконструкцію так званих євроколій (колій європейського стандарту вужчого за український) за декількома напрямками, які мають зійтись у Львові. Деякі експерти уже сьогодні прогнозують Львову роль залізничного європейського вікна України. Реалізація цього проєкту передбачає вивчення як можливих технічних рішень, так і перспектив залучення інвестицій.
У межах проєкту команда проаналізує стан існуючої логістичної інфраструктури Львівської агломерації та оцінить її ефективність. Також буде вивчено міжнародний досвід створення подібних хабів і проведено дослідження потреб бізнесу, транспортних операторів та потенційних інвесторів у логістичних послугах.
За результатами дослідження буде розроблено концепцію логістичного хабу із зазначенням його розташування, основних функцій, інфраструктур тимних рішень та можливих бізнес-моделей.
Фінальним етапом стане підготовка дорожньої карти реалізації концепції та її презентація на регіональному і національному рівні.
«Ми переконані, що Львівська агломерація має всі передумови стати потужним логістичним вузлом Східної Європи. Цей проєкт — перший крок до цієї мети», — зазначив Роман Кізима, виконавчий директор Асоціації «Львівська агломерація».
Довідка:
Місцева Асоціація органів місцевого самоврядування «Львівська агломерація» – одна із семи агломерацій, визначених Державною стратегією регіонального розвитку на 2021-2027 роки. Львівська агломерація включає місто Львів та приміські території у радіусі 30 км від зовнішньої межі міста — центру. 29 квітня 2024 року відбулись установчі збори, на яких 10 громад прийняли рішення утворити Асоціацію «Львівська агломерація». Асоціація створена з метою реалізації Стратегії розвитку Львівської агломерації на період до 2027 року. Стратегія Львівської агломерації – це перший документ стратегічного планування для агломерацій в Україні. Стратегія спрямована на активізацію та підвищення залученості органів місцевого самоврядування, громадськості, бізнес-структур, різного роду інституцій, загалом широкого кола зацікавлених сторін до співпраці, водночас виступаючи інструментом для залучення зовнішніх коштів для найважливіших інвестицій та діяльності з розвитку. Стратегічні і оперативні цілі Стратегії: Згуртованість. Ефективне, взаємовигідне, і рівноправне партнерство; Якість життя. Комфортне і безпечне середовище; Конкурентоздатність. Розвиток надрегіонального та міжнародного потенціалу і ролі в євроінтеграційних процесах.
Ukraine-Moldova American Enterprise Fund (UMAEF) – регіональний фонд, заснований Конгресом США в 1994 році та був фінансуваний урядом США через USAID на той час. Фонд інвестує в Україну та Молдову з 1994 року, а з 2015 року здійснює програму технічної допомоги, що фінансується за рахунок рефінансування та бізнес-орієнтованих вкладень. Загалом, Фонд інвестував більше 1 млрд. доларів США у 183 компанії із 94 000 працівників та зробив можливим залучення 2,4 млрд доларів в компанії України та Молдови.
З 2015 року Фонд реалізовує програму технічної допомоги в Україні та Молдові на загальну суму $170 млн, основними елементами якої є пряме інвестування в розвиток МСП та їх інтеграція до глобальних ланцюгів доданої вартості, місцевий економічний розвиток та підвищення інвестиційної привабливості міст і регіонів, соціальне інвестування, інновації як чинник економічного зростання, розвиток людського капіталу та підприємництво, а також підтримка ветеранів шляхом створення для них робочих місць та розвитку підприємницьких проєктів. Детальніше – тут: www.umaef.org.