Соціологія: люди підтримують ідею співпраці громад в рамках проєкту «Львівська агломерація»

Співпраця між громадами в рамках Львівської агломерації відповідає інтересам мешканців і мешканок як Львівської, так і сусідніх громад. Такий головний висновок вивчення громадської думки, яке провів Київський міжнародний інститут соціології у лютому-березні 2023 року на замовлення Програми Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні». Загалом було опитано 3016 респондентів і респонденток, з них 752 – у Львові, 2264 в громадах в 30 кілометровій зоні навколо Львова.

Це дослідження проводилось в рамках підготовки стратегії Львівської агломерації, яку супроводжують консультанти Ради Європи, і було презентовано в четвер 13 грудня на засідання керівного комітету, утвореного для її розробки. В засіданні взяли участь заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик, Керівник Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України В’ячеслав НЕГОДА, Львівський міський голова Андрій САДОВИЙ, Голова правління Фонду розвитку місцевої демократії ім. Єжи Регульского Цезарій ТРУТКОВСЬКИЙ (онлайн), голови громад, посадовці Львівської обласної адміністрації та Львівської міської ради.

На відкритті засідання заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик наголосив, що Стратегія Львівської агломерації – це не тільки політичний документ, це і документ, який може стати інструментом залучення інвестицій. І що найважливіше – це можливість вирішення спільних проблем шляхом партнерства.

Коментуючи процеси децентралізації, муніципального розвитку в Україні, й зокрема агломераційні процеси, Керівник Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України В’ячеслав НЕГОДА послався на Європейську хартію місцевого самоврядування й зазначив, що основним завданням місцевого самоврядування є зробити громади більш автономними у вирішенні всіх питань місцевого значення.

«Ми пишаємося стійкістю українського народу та рішучістю влади продовжувати демократичні реформи, незважаючи на широкомасштабне російське вторгнення. І Рада Європи дуже рада бути частиною цього проекту та допомогти розвивати спільну та згуртовану стратегію розвитку Львівської агломерації», – акцентувала Директорка Директорату людської гідності, рівності та врядування Ради Європи Клаудіа ЛУЧІАНІ. Вона наголосила, що міські агломерації зростають як у розмірі, так і у значенні у всій Європі. Вони є великими економічними та соціальними каталізаторами, і для них критично важливим є налагодження доброго демократичного врядування.

Для кожного з нас центром є людина, – наголосив Львівський міський голова Андрій САДОВИЙ. Львівська агломерація – це масштаб, який корисний для кожного з нас. Він залишає за кожною громадою повну самодостатність у прийнятті всіх рішень. Якщо ми об’єднаємось, разом ми зможемо реалізовувати надпотужні інфраструктурні проекти.

Ось основні цифри, які озвучив президент Київського міжнародного інституту соціології Володимир ПАНІОТТО:

1. Більшість мешканців/мешканок і Львівської агломерації в цілому (69.5%) і окремо Львівської громади (70%) та сусідніх громад (67%) підтримують продовження реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади.

2. З 2021 року до 2023-го у Львівській агломерації стало більше тих, хто ідентифікує себе як мешканець/мешканка саме об’єднаної територіальної громади. У Львівській громаді показник зріс з 71% до 89%, у сусідніх – із 77% до 92%.

3. З 2021 року до 2023 року у Львівській агломерації з 56% до 85% стало більше тих, хто ідентифікує себе як мешканець/мешканка Великого Львова. У Львівській громаді показник зріс з 66% до 89%, у сусідніх – з 23% до 75%.

4. 71% серед усіх мешканців/мешканок сусідніх громад уже переважно користуються або хотіли б користуватися послугами у сфері медицини вторинного рівня у м. Львові. Далі йдуть культура (60%), торгівля непродовольчими товарами (55%), фінансова сфера (49%), відпочинок і розваги (48%). Близько третини мешканців/мешканок сусідніх громад уже користуються або зацікавлені в користування сферою побутових послуг (41%), дозвіллям на природі (36%), спортом (34.5%), медициною первинного рівня (32%). Відносно найменший інтерес до освіти (23%), підтримки підприємництва (15%) і соціальної сфери (14%).

5. Серед мешканців/мешканок сусідніх громад загалом 43% безпосередньо або опосередковано пов’язані із сферою працевлаштування у м. Львові.

6. 68% мешканців/мешканок сусідніх громад відвідували м. Львів за останні 3 місяці, в т.ч. 32.5% регулярно відвідували м. Львів (2-3 дні на тиждень і частіше). Ще 10% відвідували досить часто, хоча більшою мірою час від часу (1 день щотижня). 25% мешканців/мешканок є епізодичними / нерегулярними відвідувачами. Основні причини відвідувати м. Львів – купівля непродовольчих товарів (54% серед тих, хто відвідав, назвали цю причину), купівля продовольчих товарів (44%), робота (39%), власне дозвілля (32%). Дещо рідше мова йшла про лікування (25%) і відвідування родичів (16.5%).

7. Загалом 32% мешканців/мешканок Львівської громади відвідували сусідні громади за останні 3 місяці. Для більшості причина відвідування сусідніх громад – відвідування родичів (54%). Інші топ-причини: власне дозвілля (33%), робота (31%), відпочинок на дачі / у заміському будинку (23%).

8. Для мешканців/мешканок сусідніх громад топ-критеріями, які є найбільш важливими для оцінки поїздок до м. Львова, є безпека (83% зараховують до топ-3 критеріїв), комфорт (66%) та тривалість поїздки (55%). Для мешканців/мешканок Львівської громади топ-критеріями, які є найбільш важливими для оцінки поїздок до сусідніх громад, є безпека (76% зараховують до топ-3 критеріїв), комфорт (61.5%) та тривалість поїздки (57%).

9. Абсолютна більшість населення агломерації – 88% – підтримують співробітництво Львова та сусідніх громад. Причому показник зріс з 2021 року з 76% до 88%. Ідея співробітництва користується абсолютною підтримкою і у Львівській громаді (89%, показник зріс з 77% у 2021 році), і у сусідніх громадах (86%, показник зріс з 75% у 2021 році).

10. Також з 2021 року стає більше тих, хто вважає, що виграють від співпраці як Львів, так і сусідні громади. Показник зріс з 48% до 54% на рівні агломерації в цілому. Топ-сфери для співробітництва між Львовом і сусідніми громадами – будівництво доріг, сміттєпереробних заводів чи полігонів, розвиток мережі медичних закладів.

Дані, отримані в ході дослідження, будуть детальніше обговорені на робочих групах з розробки стратегії і стануть основою для планування спільних проектів громад в рамках агломерації.

ДОДАТКОВО

Триває розробка Стратегії Львівської агломерації. Її розпочали наприкінці осені минулого року, коли було прийняте відповідне розпорядження начальника Львівської обласної військової адміністрації Максима Козицького. 17 громад включно з Львівською зголосились прийняти участь у такій спільній роботі. Це переважно громади, які межують зі Львовом або тісно пов’язані з ним економічними та соціокультурними зв’язками і утворюють коло навколо обласного центру приблизно 30-км пояс. Нещодавно до них доєдналась ще одна, Бібрська громада.

Попередня Триває розробка стратегії Львівської агломерації

Cайт розроблено в рамках проєкту “Зміцнення доброго демократичного врядування у Львівській агломерації”, що впроваджується Асоціацією “Львівська агломерація” за грантової підтримки Ради Європи у межах Програми “Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні”.

© 2024 “Львівська агломерація” – місцева асоціація органів місцевого самоврядування